Lektor IV

High-End CD player

 

 

 

..Ancient Audio była pierwszą polską firmą, która wyprodukowała wysokiej klasy odtwarzacz CD. Odtwarzacz miał mieć formę retro, oraz dźwięk wolny od sztucznej ostrości, zwykle kojarzonej z techniką cyfrową. Kolejne wersje “Lektora” konsekwentnie realizowały te założenia.

Lektor IV jest najnowszą wersją. Ponieważ forma zewnętrzna, z odkrytą płytą CD ( analogia do winylowego gramofonu) okazała się bardzo trafiona i zdobyła szerokie uznanie, pozostawiono ją bez większych zmian.

Natomiast wnętrze odtwarzacza jest już zupełnie inną konstrukcją. Przede wszystkim, zastosowano nowy mechanizm CD-Pro2 firmy Philips, najlepszy jaki kiedykolwiek powstał. Konstrukcja mechanizmu budzi szacunek – widać odlew ciśnieniowy , solidną płytka drukowana z elektroniką sterującą, precyzyjny układ prowadzenia głowicy optycznej.

Jednak najistotniejszą cechą jest zintegrowanie przedwzmacniacza fotodiod z głowicą optyczną. Dzięki temu, odczytane dane z płyty są mniej wrażliwe na zakłócenia podczas transmisji elastycznym kablem do reszty elektroniki. W efekcie precyzja odczytu jest lepsza, co zdecydowanie poprawia jakość dźwięku.

Resztę elektroniki umieszczono na jednej płytce drukowanej. Było to możliwe dzięki szerokiemu zastosowaniu elementów SMD. W efekcie konstrukcja odtwarzacza jest zwarta i wytrzymała. A ponieważ połączenie płyty głównej wykonano na złączkach, uproszczony jest serwis czy upgrade odtwarzacza.

Przetwornik cyfrowo-analogowy jest kolejną wersją “Silver DAC”. Tym razem zastosowano specjalne elementy tłumiące zakłócenia o stałych rozłożonych. Wszelkie połączenia cyfrowe wykonano liniami dopasowanymi falowo, co zmniejsza jitter sygnałów.

Tak jak i w poprzedniej wersji, stopień wyjściowy jest oparty o lampę elektronową, podwójną triodę E88CC. Analogowy stopień jest okablowany srebrnym drutem, łączonym punkt-punkt, tak jak w najlepszych wzmacniaczach lampowych.

Istnieje również wersja z regulacją napięcia wyjściowego, z zakresem 100 dB. Obecnie maksymalne wzmocnienie części analogowej zwiększono o 10 dB, a maksymalne napięcie wyjściowe wynosi 10 Vpp. Dzięki temu Lektor IV możne wysterować bezpośrednio praktycznie każdy wzmacniacz mocy.

Dodatkową atrakcją są wejścia analogowe. Lektor IV może pracować jako znakomity przedwzmacniacz lampowy, z możliwością podłączenia np. tunera, przedwzmacniacza gramofonowego itp.

Zasilacz odtwarzacza jest oparty o solidny transformator toroidalny, baterię kondensatorów o dużej pojemności. Obwody zasilające są niezależne, ich masy łączą się w odpowiednich miejscach, aby uniknąć zakłóceń.

Zdalne sterowanie funkcjami odtwarzacza zapewnia ergonomiczny pilot, opracowany specjalnie dla Ancient Audio.

Odtwarzacz jest oferowany w czterech wersjach: drewnianej, granitowej, z możliwością regulacji poziomu wyjściowego i wejściami analogowymi lub bez. Przygotowywana jest również wersja obudowy w chromie, w stylu wzmacniaczy Silver 300 czy też Silver Integra.

Te wszystkie udoskonalenia jeszcze bardziej zbliżyły Lektora IV do dobrego analogu, zarówno w formie jak i brzmieniu. W obecnej chwili jest to najlepiej sprzedający się produkt firmy.

 

- Oryginalne wzornictwo

- Analogowe brzmienie

- Metalowy mechanizm CD-Pro2 Philips

- Lampowy stopień wyjściowy, słynna trioda 6H30 Sovtek

- Srebrne okablowanie

- Stopień wyjściowy montowany punkt-punkt

- Przetwornik Silver DAC

- Regulacja poziomu wyjściowego , zakres 100 dB (opcja)

- Wejścia analogowe (opcja)

- Maksymalne wzmocnienie części analogowej: 14 dB

- Pasmo przenoszenia części analogowej: 4 Hz – 300 kHz

- Max. napięcie wyjściowe: 10 Vpp ( 3,5 Vrms)

- 70 000 uF pojemności kondensatorów

- Solidna niemagnetyczna i stabilna konstrukcja z aluminium, granitu lub drewna

- Wersja granitowa: 430 mm x 360 mm x 75 mm , waga 18 kg

- Wersja drewniana: 250 mm x 410 mm x 78 mm, waga 7 kg