Lektor GRAND

High-End CD player

 

 

..Dotychczasowe doświadczenia z płytą CD wskazywały braki dynamiki, analityczności, separacji instrumentów cyfrowego nośnika, mimo teoretycznie lepszych parametrów w porównaniu z płytą analogową. Jednak postęp techniki odtwarzaczy CD wskazywał, że ograniczeniami nie jest format płyty CD, ale możliwość prawidłowego jej odtworzenia. Sukcesy kolejnych generacji odtwarzaczy CD "Lektor" oraz zebrane doświadczenia skłoniły firmę Ancient Audio do opracowania bezkompromisowej konstrukcji, będącej podsumowaniem możliwości tkwiących w srebrnym krążku. Bezkompromisowe podejście wymusiło zupełnie inną koncepcję budowy, niż tradycyjne konstrukcje.

Transport CD i związana z nim elektronika jest źródłem mechanicznych wibracji, oraz szerokopasmowych zakłóceń elektrycznych. Stąd najbardziej wyrafinowane konstrukcje odtwarzaczy posiadają oddzielony przetwornik C/A od transportu.
Natomiast "Lektor Grand" rozwija tą koncepcje jeszcze dalej, separując całkowicie obydwa monofoniczne pr
zetworniki dla lewego i prawego kanału. Obudowy, zasilacze, część cyfrowa i analogową są całkowicie rozdzielone, jak w najlepszych monofonicznych wzmacniaczach. Takie rozwiązanie, pierwsze w świecie, eliminuje wszelkie możliwe przesłuchy i interferencje.

Najczęściej stosowanym połączeniem transportu CD z przetwornikiem C/A jest standard S/P DIF. Posiada on wiele zalet, takich jak powszechność oraz zakodowanie wszystkich sygnałów koniecznych do odtworzenia dźwięku w jednym strumieniu danych. Niestety, proces odwrotny, czyli dekodowanie sygnałów dla przetwornika C/A obarczony jest wieloma błędami, zwłaszcza czasowymi ( jitter). Dlatego najlepsze jest przesyłanie sygnałów bezpośrednio sterujących przetwornik. Unika się dodatkowego kodowania i dekodowania sygnałów cyfrowych. Najczęściej stosuje się magistralę I2S, opracowaną przez Philipsa. Wymaga ona co prawda czterech sygnałów i połączeń zamiast jednego, ale zapewnia możliwe największą precyzję.

Aby błędy czasowe były minimalne, konieczny jest odpowiedni system transmisyjny. W "Lektorze Grand" zastosowano dopasowane falowo linie przesyłowe o impedancji 50 omów. Teflonowe kable i gniazda SMB zapewniają szybkość transmisji danych do 4 GHz, tysiąc razy więcej niż typowe połączenia stosowane pomiędzy transportem CD i przetwornikiem C/A. Taki system transmisji danych umożliwia oddalenie przetworników aż o 30 metrów od transportu, bez pogorszenia jakości dźwięku.

Stosowane w "Lektorze Grand" przetworniki "Silver DAC" drugirj generacji oparte są o niskobitowe układy delta-sigma. W stosunku do stosowanych poprzednio przetworników posiadają znacznie wyższą częstotliwość nadpróbkowania, oraz mniejsze szumy leżące poza pasmem akustycznym. Dzięki temu filtrowanie analogowe jest uproszczone do minimum - filtr analogowy pierwszego rzędu jest identyczny jak w standardzie SACD. Pasywny filtr analogowy ma liniową odpowiedź impulsową oraz nie wnosi absolutnie żadnych zniekształceń czy szumów.

Cała konstrukcja przetwornika C/A jest symetryczna, z wyjściem XLR. Układy przetwornika,
filtru analogowego, regulatora poziomu głośności, lampowego stopnia wyjściowego są podwójne. Dodatkowo, symetryczny lampowy stopień wyjściowy redukuje sumaryczne szumy i zakłócenia bez jakichkolwiek interferencji, występujących w układach tranzystorowych. Dzięki wysokiemu poziomowi wyjściowemu ( 30 Vpp na gniazdach XLR) oraz regulacji poziomu w zakresie 100 dB "Lektor Grand" może bezpośrednio wysterować absolutnie każdy wzmacniacz mocy

Regulacja poziomu odbywa się za pomocą cyfrowo sterowanego attenuatora, pracującego w sygnale analogowym. Dzięki temu rozdzielczość odtwarzacza nie zmniejsza się przy niskich poziomach głośności.

Aby odczyt danych z płyty CD był możliwie dokładny, zastosowano najlepszy produkowany mechanizm: CD-Pro2 firmy Philips. Posiada on metalową, solidną konstrukcję. Ale najważniejszą jego cechą jest zintegrowanie wzmacniacza fotodiod z głowicą optyczną. Dzięki temu elastycznym kablem pomiędzy głowicą a resztą elektroniki wędrują sygnały o wysokich poziomach, mniej wrażliwe na zakłócenia. Odczyt danych z płyty jest bardziej wierny.
Dodatkową eliminację wpływu drgań pochodzących od napędu wspomaga konstrukcja mechaniczna. Cały transport umieszczony jest na solidnej, ciężkiej podstawie, wykonanej z naturalne
go granitu lub pełnego drewna. Konstrukcja mechaniczna jest niemagnetyczna, wykonana z miedzi, aluminium i mosiądzu. Przewiduje się również specjalne antywibracyjne platformy firmy BASE Technology ( Norwegia)

Luksusowe samochody, zegarki, meble są nie tylko przedmiotami użytkowymi, lecz i dziełami sztuki. "Lektor Grand" prezentuje najwyższą jakość jako forma i wykończenie. Ponieważ każdy egzemplarz produkowany jest indywidualnie, możliwe są wyrafinowane warianty wykończenia. Standardowa wersja wykonana jest w granicie, natomiast na specjalne życzenie wykonano egzemplarz w czarnym dębie, z przyciskami z kamienia szlachetnego - topazu.

Charakterystyka:
* całkowita separacja transportu CD, lewego i prawego przetwornika C/A
* metalowy mechanizm CD-Pro2 Philips

* platforma antywibracyjna Base Technology ( Norwegia)

* precyzyjny zegar firmy Tent Labs ( 3 ps jitter)

* transmisja bezpośrednich sygnałów cyfrowych w standardzie I2S
* dopasowany falowo system transmisji danych, złącza SMB, 50 omów
* przetwornik "Silver DAC" drugiej generacji
* analogowy stopień wyjściowy pierwszego rzędu
* całkowicie symetryczna konstrukcj
a przetworników
* la
mpowy stopień wyjściowy , słynna podwójna trioda 6H30 Sovtek
* regulacja poziomu w zakresie 100 dB
* maksymalny poziom wyjściowy : 30 Vpp ( wyjście XLR), 15 Vpp ( wyjście RCA)
* gniazda wyjściowe RCA firmy WBT, XLR firmy Neutrik
* konstrukcja niemagnetyczna z miedzi, aluminium, mosiądzu
* solidne podstawy z naturalnego granitu, pełnego czarnego dębu lub czereśni
* wymiary: transport CD (szer x głęb x wys): 430 x 360 x 75 mm
...przetworniki (szer x głęb x wys) :210 x 360 x 75 mm
* ciężar: 35 kg